Hukuk Öğrencilerine/Hukuk Kazananlara Tavsiyeler

Tavsiyeleri vermeden önce belli bir başarıyı elde edip hukuk fakültesini kazanabilecek puanı aldığınız için sizi tebrik ederiz. Bu yazımızda mesleğinde iyi yerlere gelmek isteyen kişiler için tavsiyelerde bulunulmuştur.

0. Olmak istediğiniz alan gerçekten hukuk mu?

hukukçuya tavsiye

Ülkemizdeki çoğu öğrenci gibi hukuk fakültesini cazibesi ve maddi imkanları için tercih etmiş olabilirsiniz, bu gayet normal fakat hukuk okumanın geçmişteki imkanlarını kaybettiğinin farkında olmalısınız. Hukuk fakültelerinin günümüzde sayısının oldukça arttığının farkında olmalı, iyi para veya iyi bir pozisyon elde etmek için artık fakülteden mezun olmanın yeterli olmadığını bilmelisiniz. Mesleğinizde başarılı olmak için on binlerce mezundan farkınız olmalı.

Fark yaratmak için bu yazı sizin için güzel bir kaynak olacaktır. Lakin sizin bu alan için onca çaba göstermeden önce ‘’Hukuk fakültesinde okumak ve hukuk mezunu olmak beni mutlu edecek mi?’’ sorusunu kendinize sormalısınız. Çevrenizdeki yeni avukatlarla veya üst sınıflarla görüşerek meslek imkanlarını ve zorluklarını gerçekçi bir pencereden görmek sizin için hayati bir mesele olabilir.

Sevmediğiniz mesleği yapmak size bir ömür kaybettirirken mevcut puan ile başka bir bölüme yatay geçiş hakkı yapmak bir sene kaybettirir, hazırlık sınıfındaysanız sene kaybınız zaten olmayacaktır.

Bknz. Hukuk fakültesi mezunu olan kişiler için iş imkanları nelerdir?

1.Okumayı Sevmek ve Bol Okumak

hukuk tavsiye

Hukuk fakültelerinde okutulan kitapların kalınlığını gördüğünüz üzere kitap okumayı sevmek size bu bölümde en çok yardımcı olacak beceridir.

Okumanın hukuk fakültesinde sınavlarda ve günlük yaşamdaki sosyal becerilere faydalı olduğu yadsınamaz bir gerçektir: Kendinizi ifade etmenize ve okuduğunuzu anlamada oldukça yarar sağlar. Birçok fikri bilgiyi de kitaplardan temellendirir zihnimizde geliştiririz.

Okumak, farklı bakış açılarını görmek ve hukuk nosyonunu kazanmak için çok büyük fırsattır, bağnaz bir şekilde bir görüşü savunmaktansa her görüşten insanları okumak size çok büyük katkı sağlayacaktır.

Dersleri notlardan değil de kitaptan takip etmenizi kesinlikle öneririz. Notlardan öğrenilen bilgiler zamanla zihinden hızla silinirken kitaptan okuduğunuz taktirde bir bilginin nerede olduğuna kadar hatırlarsınız ve bilgiye kolayca ulaşırsınız. Dersleri kitaptan takip etmek aynı zamanda akademik dile hakim olmanızı ve sınavlarda sorulara daha iyi cevaplar vermenizi sağlar.

Kitap okumayı sevmiyorsanız, Hayvan Çiftliği, Satranç, Simyacı, 1984 gibi kitaplarla ile bu alışkanlığı edinebilirsiniz.

2. Film, Dizi ve Belgesel İzlemek

hukukçu dizi

Hukukçu nosyonunuzu ve bakış açınızı geliştirmek için bir başka yol da izlemektir. Özellikle belgeselleri konsantre meyve suyu gibi kitaplardaki bilgilerin süzülmüş hali olarak düşünebilirsiniz.

Hukuk öğrencileri için birkaç film, dizi ve belgesel tavsiyesi: 12 Kızgın Adam, Şeytanın Avukatı, Esaretin Bedeli ve Yeşil Yol filmleri; Black Mirror, Better Call Saul dizisi ve Demirkırat belgeseli.

Film, dizi ve belgesellerin dili İngilizce olduğu için aşağıda da işleneceği üzere İngilizce öğrenmenize, özellikle telaffuzun gelişmesine oldukça yararı olacaktır.

3. Yabancı dil öğrenmek ve ERASMUS

hukukta yabancı dil tavsiyesi

Bilim dünyasının dili bilindiği üzere İngilizcedir. İngilizce bilmek size hem bilgilere kolay şekilde erişmenize yardımcı olacak hem de iş mülakatlarında bir gereklilik olarak görülen dil ile diğer hukukçulara karşı fark yaratmış olacaksınız.

Zaten İngilizce biliyorsanız ise Almanca veya Fransızca gibi hukuk dünyasında kullanılan ikinci bir yabancı dil ile farkı daha da açabilirsiniz. Yabancı dil bilginiz sayesinde üniversitelerdeki ERASMUS imkanıyla yabancı bir ülkede bir dönem yaşayarak ufkunuzu genişletebilirsiniz.

İngilizce kurslarına giderek yabancı dil öğrenebilirsiniz fakat internet dünyasının gelişmesi ile İnternet üzerinden bir dil öğrenmek hem çok daha ekonomik hem de daha rahat.

İnternet üzerinden bu işin en doğru yapılacağı yer kanımca Udemy’dir. Gerek profesyonel eğitimcilerin dersleri olması gerek sertifika vermesi ile İngilizce kurslarına oranla oldukça ekonomik bir kaynaktır.

Udemy üzerinden dil öğrenmek isteyenler için öneriler:

4. Not Ortalamasını 3 üzeri Tutmak

Not ortalamasının hakimlik/savcılık gibi sınavlarda şu anlık bir etkisi olmasa da Not ortalaması hukuk bürolarına avukat alınırken ve akademisyenlik yolunda fark yaratmanız için oldukça önemlidir.

5. Herhangi Bir Konuda Yazmak

Av. Kemal Vuraldoğan‘ın da önerdiği gibi bir konuda yazmak ifade etme kabiliyetlerinizi geliştirdiği gibi insanı araştırmaya sevk eden ve insanı geliştiren oldukça önemli bir yetenektir. Bu yazıların herhangi bir yerde paylaşılmasına gerek yoktur, kendi kendinize yazdığınız yazılar da sizi oldukça geliştirir, daha mantıklı kararlar almanızı sağlayabilir. Öğrenilen bilgi ve düşüncelerin unutulması yazma ile önlenebilir, bildiklerinizi başka insanlarla paylaşmanın mutluluğunu yaşarsınız.

Araştırmalarınızı ve düşüncelerinizi herkesle paylaşmak isterseniz Hukukcukafasi.com’un kapıları özgün ve emek verilen yazılara her zaman açıktır. İletişim kısmından bizlere ulaşabilirsiniz.

6. Açıköğretim ile İkinci Bir Üniversite Okumak

Günümüzde Anadolu Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi ve Erzurum Atatürk Üniversitesi ile açıköğretim ile ikinci bir üniversite okumak oldukça basittir. Dönemlik ücreti yaklaşık 300 TL olan materyal ücreti ile internet üzerinden işlenen derslerle 81 ilde sınav merkezi olan açıköğretim sisteminden okula gitmeden mezun olabilirsiniz. 4 yıllık bölümlerde diplomada açıköğretim fakültesi olduğu bile yazmamaktadır.

Açıköğretim ile ikinci bir bölüm okumak ilerde çalışmak istediğiniz alan için oldukça yararlı olabilir: Örneğin emlak hukuku ile ilgilenmek isteyen bir kişinin ikinci üniversitede Emlak ve Emlak Yönetimi okuması oldukça faydalı olacaktır veya genel kültür ve farklı bakış açıları kazanmak için felsefe, sosyoloji gibi alanlar da okunabilir.

7. İlgi Alanına Göre Topluluklara Katılmak

hukuk öğrencilerine tavsiyeler

Üniversitedeki topluluklar sosyal becerileri geliştirmek, bilgi edinmek ve network sağlamak için oldukça yararlı kanallardır. Bu kanaldan en yakın dostunuzu veya ileride çalışacağınız işi bile bulabilirsiniz.

Günümüzde işe alımlarda topluluklara katılım da sorgulanır hale gelmiş; işe alınan kişinin girişken ve sosyal becerilerinin iyi olması beklenmektedir.

Örneğin hukukçular için münazara toplulukları oldukça faydalı olabilir.

8. Davaları İzlemek ve Bir Hukuk Bürosunda Çalışmak

Fakültede öğretilen teorik bilgilerin gerçek hayatta hukukun uygulama sahası olan mahkemelerde ve hukuk bürolarında görmek hukukçular için oldukça faydalı olacaktır. Çoğu mezun öğrenci hayatında sahaya inmediği için mezun olduğu ve meslek hayatına başlayacağı zaman afallamaktadır.

Mahkemelerin alenilik ilkesi gereği davalar herkese açıktır. Birinci sınıftan itibaren ara ara mahkemelere gitmek ve üçüncü sınıfın yazından itibaren bir hukuk bürosunda çalışmak sizi meslek hayatınızda öne geçirecektir.

The following two tabs change content below.

Furkan Levent

Araştırmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir hukuk öğrencisi, hukukcukafasi.com kurucusu ve blokzincir meraklısı.

Benzer yazılar

5 Yorum

 1. Cem Fatih Dönmez dedi ki:

  Mükemmel tavsiyeler, teşekkürler !

 2. Çetin Sanğu dedi ki:

  Güzel, beğendim.

 1. 26 Haziran 2019

  […] Hukuk Öğrencilerine/Hukuk Kazananlara Tavsiyeler […]

 2. 2 Nisan 2020

  […] Hukuk Öğrencilerine/Hukuk Kazananlara Tavsiyeler […]

 3. 2 Mayıs 2020

  […] biri olan sinema hukukçular için önemli bir kaynaktır. Hukuk ile alakalı filmler izlemek, hukuk öğrencilerine tavsiyeler yazımızda da belirttiğimiz gibi hukuk nosyonunun gelişmesi için elzem […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir