Dünyadaki İlginç Kanunlar ve Yasaklar

ilginç yasaklar

Bir eşekle banyo yapmayı mı düşünüyorsunuz? Bir İngiliz barında sarhoş olmak mı istiyorsunuz? Bunları yaparken bir kere daha düşünün derim. Çünkü bazı ülkelerde bu gibi aktiviteler kanuna aykırıdır. Bazı ülkelerin kanun maddeleri gerçek hayatta uygulanma alanı bulamasa da kanun koyucular tarafından mantıklı bulunup kanun maddesi olarak yerini alıyor. Gelin ülke ülke bu garip kanunlardan bazılarına bakalım.

Büyük Britanya her gün binlerce kez çiğnenen bazı garip kanun maddelerine sahip.

İlk olarak bir İngiliz barında isteyerek sarhoş olmak kanuna aykırı. Ayrıca bu ülkede kaldırımda kalas taşımak kanuna aykırı. Yani bir bardan sarhoş olarak çıkıp elinizde kalasla polis tarafından yakalanırsanız maalesef kurallar size acımayacaktır.

Çok garip olmayan bir kanun maddesi de, İngiltere’de parlamentoda olan parlamento üyelerinin çelik giymesinin yasak olması. Başka bir aykırılık da İngiltere’de şüpheli bir biçimde elinde somon balığı tutmak. Kanun koyucular bu maddeyi koyarken ne düşündüler çok merak ediyorum.

Birleşik Krallık’ta sabah 8’den önce şiddetli bir şekilde paspas hariç herhangi bir halı çırpmak da yasak. Ve eğer bir İngiliz kraliçesi olmazsanız, kuğu yemeniz kanuna aykırı.

İskoçya’da bir tuvaletteyseniz, kapı tıklatılıyor ve tuvaleti kullanabilir miyim deniyorsa, kapıyı açmak zorundasınız. Ayrıca garipliklerle dolu tulumu ve yahnisi meşhur olan İskoçya’da kareli eteğin altına iç çamaşırı giyilemez. Ve eski İskoç kanunlarına göre herhangi biri bir İskoç’u, eteğinin altından iç çamaşırı giymiş şekilde görürse, iç çamaşırı giyen İskoç, bunu görene 2 bira ısmarlamalıdır.

Amerika da garip kanunlar konusunda üstüne düşeni yapıyor.

Arizona’da eşeğinizi banyoya sokmak, banyo yaptırmak tamamen kurallara aykırı. Hangi eşek eşeğini banyoya sokar ki? Değişik.

Birmingham’da tren raylarına tuz dökmek katı bir şekilde ölüm cezasıyla cezalandırılıyor. İlk bakışta tren rayına tuz dökünce ne oluyor ki sanki, taş koysan bile tren taşı kırıp geçiyor diye düşünebilirsiniz. Fakat raya tuz dökmek, treni büyük olasılıkla raydan çıkarıyor. Büyük yaralanmalara, hatta ölüme sebebiyet verebiliyor. O yüzden siz siz olun, Birmingham’da değil de Kars’ta olsanız bile sakın raylara tuz dökmeyin.

Kanun maddelerine aykırı bir diğer işlem ise Los Angeles’te can kurtaranın onayı olmadan frizbi oynanamaması. İnsan biraz şaşırsa da kanun koyucu elbette mantıklı bir sebeple böyle bir düzenleme ihtiyacı duymuştur.

Gürcistan’da karşıdan karşıya geçen tavuğun sahibi tutuklandı. Neden mi? Gürcistan’da tavuğu sahipsiz bırakıp başı boş dolanmasına izin vermek yasalara aykırı.

Köpek sahipleri, bu maddeden sakının. Idaho’da 4 ayağınız yoksa ve sallanan bir kuyruğunuz olmazsa, köpek kulübelerinde yaşayamazsınız.

Şimdiye kadar okuduğunuz kanunların belki de en garibi, Vermont’da takma diş takmak isteyen kadınların, kanunen kocalarının onayına ihtiyaçları olması. Birisi bu kanun maddesinin hangi amaçla koyulduğunu açıklayabilir mi?

Avrupa’da da bazı garip kurallar mevcut.

Yunanistan’da turistik amaçlı antik gezilerde, topuklu ayakkabı giymek yasak. Sanırım bu madde, antik yapılar zarar görmesin diye koyulmuş.

Fransa’da, köpeğinizin adını “Domuz Napolyon” koymak yasak.

Roma’da akvaryumlarda Japon balıklarının yalnız bırakılması, hayvani zalimliğe girdiği için yasaya aykırıymış. Kanun koyucu herhalde balıkların sosyal varlıklar olduğunu düşünüyor.

Polonya’nın bazı yerlerinde, çocukların Winnie the Pooh çizgi karakterini yansıtan, hatırlatan; tişört, beslenme çantası, sırt çantası gibi eşyalarla dışarıya çıkması yasak. Polonyalılar bu çizgi dizi karakteri, cinsiyeti olmayan bir hermafrodit, pantolonu olmayan, cinsel organı olmayan bir edepsiz olarak düşünüyor.

Asya bölgelerine bakacak olursak

Kamboçya’nın başkenti Phnom Penh’de su tabancalarının satılması veya ithal edilmesi yeni yıl festivalleri boyunca yasaklanmış. Bunun sebebi yeni yıl kutlamalarında birçok kişinin istemediği halde suya maruz kalmasıymış.

Tayland’da paranın üstüne basmak ve dışarı iç çamaşırsız çıkmak yasaya aykırı.

Hindistan’ın bazı bölgelerinde bir adam borcunu ödeyemiyorsa borcu olduğu adama karısını teklif edebilir. Alacaklı kabul ederse, borçlu borcunu ödeyene kadar alacaklı, eşin sahibi olur. Hintlilerden hiç haz etmeyen benim, bir kere daha haklı olduğumu çıkaran bir kanun.

Japonya’da şişman olmak yasak. Hükümet, maksimum bel genişliğini erkeklerde 85 cm, kadınlarda 90 cm olarak belirlemiş.

Çin’de budist rahiplerin özel devlet izni olmadan reenkarnasyona girmesi yasak.

Aynen, size katılıyorum.  Asya garip bir bölge.

Son olarak Samoa’da karınızın doğum gününü unutmak yasak.

Avustralya’da bir evliliği aksatmak, bozmak yasalara aykırı. Cezası 10000 dolar.

Evet. Genel olarak, dünya çevresinde kanunlar bizi korumak ve sosyal fonksiyonun devamlılığını, dünyanın etik ve ahlaki bir yer olmasını sağlamak için varken, kanun koyucular tarafından koyulan bazı maddeler bizi şaşırtmaya devam ediyor.

Sizin duyduğunuz en ilginç kanun nedir?

Bu yazılarımız da ilginizi çekebilir:

The following two tabs change content below.

Çetin Sanğu

20 yaşında, Anadolu Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi, hukukla pek içli dışlı olduğu söylenemez, herkese faydalı olmak önceliğimdir.

Benzer yazılar

2 Yorum

  1. 12 Haziran 2020

    […] Dünyadaki İlginç Kanunlar ve Yasaklar […]

  2. 14 Haziran 2020

    […] Dünyadaki İlginç Kanunlar ve Yasaklar […]

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir