Twitter Hesabının Yaş Kısıtlaması Nedeniyle Kitlenmesi

Günümüzde Twitter, Instagram gibi giderek popülerleşmekte olan sosyal medya sitelerini 7’den 70’e herkes kullanmakta ve bu yaş sınırları gittikçe genişlemektedir.

Bu durumun çocuklar için oldukça zararlı olduğunu öngören Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), bu konuda düzenleme getirmiştir. BTK’nin düzenlemesinde Google, Twitter,Instagram,Snapchat,Tumblr için kullanım yaşı 13, Linkedin için 16, Youtube,Badoo,Tinder,Flicker siteleri için ise 18 olarak belirlendi.

Türkiye’de de faaliyet göstermek isteyen bu siteler ilgili düzenlemeye göre kullanıcı politikalarını düzenlediler ve birçok sosyal medya hesabı kapatıldı.

Twitter da bu düzenlemeye uyarak, 13 yaş altındaki kullanıcılarını engelledi hatta siteye kayıt olduğu tarihte 13 yaş altında olan kullanıcılarının da hesaplarını askıya aldı.

Twitter hesabım yaş kısıtlaması yüzünden kilitlendi, nasıl açtırabilirim?

twitter hesabı 13 yaş

13 yaşını doldurmuş iseniz ve yanlış bir işlem sonucu hesabınız askıya alınmış işe gerekli bilgileri doldurup kimlik veya kimlik yerine geçen (pasaport, ehliyet vs.) belgeleri kullanarak hesabınızı açtırabilirsiniz. Genellikle 2 gün içerisinde cevap verilmektedir.

Bu içerikteki bir sayfaya erişemeyen kişiler bu adresten süreci ilerletebilir.

Bu sayfaya yolladığınız kimlikteki doğum tarihiniz hesabı açtığınız tarihte 13 yaşını doldurmamış ise hesabınız aktif olmayacak size gelen cevapta başka seçenekler sunulacak bizim tavsiyemiz bu seçenekler arasından ”Ebeveynim veya diğer bir yetişkin temsilcim hesabımı işletti”seçeneğini işaretlemeniz olacaktır, diğer seçenekler hesabınızın kalıcı olarak kapatılmasına sebep olabilir.

Bu seçeneği seçmemeniz durumunda:

”Hesabınızın oluşturulduğu sırada minimum yaş şartını karşılayamadığınızı onayladık. Ancak yine de hesabınızın kilidini açabileceğiz. İlerleme durumunuzla ilgili haberler için yakında size tekrar ulaşacağız.

Twitter’ı kullanmak için en az 13 yaşında olmak gerektiğini hatırlatır, 13 yaşınıza gelmeden önce içeriği kaldıracak şekilde hesabınızı güncellememiz sırasında yaşanan gecikmeden dolayı özür dileriz.”

Şeklinde Twitter’dan mail alırsınız. Bu işlem Twitter’ın da dediği gibi gecikebilir. Takipçilerimizden aldığımız bilgilere göre 2-3 ay beklediği halde  hesabında bir değişiklik olmayan kullanıcılar bulunmaktadır.

Seçtiğimiz ”Ebeveynim veya diğer bir yetişkin temsilcim hesabımı işletti” seçeneği, hukuk terminolojisinde askıda işlemin icazet yolu ile geçerlilik sağlanması olarak geçmektedir. Hesabı açtığınız tarihteki yasal temsilcinizden onay alarak bu işlemi yapabilirsiniz.

twitter yaş kısıtlaması

Görüldüğü üzere; karşınıza bu sayfa gelecek ve sizden hesabınızın oluşturulduğu tarihteki yasal temsilcinizin e-posta adresi istenecek, doğru şekilde yazınız.

twitter 13 yaş kısıtlandı

Görüldüğü üzere; yasal temsilcinize gelen e-postada hesap sahibinin kendisi 13 yaşına gelmeden önce hesabı sizin oluşturup yönettiğinizi iddia ediyor siz de onaylıyor iseniz aşağıdaki adımları izleyerek hesabı açtırabilirsiniz denilmekte.

twitter 13 yaş veli izni sözleşme

1. adımda yasal temsilcinizin bu işlemleri onayladığına ve gizlilik ve çerez politikasını kabul ettiğine dair bir sözleşme bulunmakta. Bu sözleşmeyi yasal temsilciniz çıktı alıp doğru şekilde doldurmalı ve imzalamalıdır. Çıktı alacak durumda değilseniz sözleşmeyi el yazınız ile de yazabilirsiniz, kabul edilecektir.

Son olarak 13 yaşında hesabı yasal temsilcinizin yönettiğini kabul ettiğiniz belgenin fotoğrafını 2. adımdaki adrese yasal temsilcinizin resmi makamlarca verilmiş kimlik veya kimlik yerine geçen belgenin fotoğrafını 3. adımdaki adrese yükleyiniz.

Twitter tarafından yaklaşık 2 gün içerisinde size geri dönüş yapılacak ve adımları doğru şekilde gerçekleştirmiş iseniz hesabınız açılacaktır. Hesabınız ilk açıldığında takipçilerinizi ve takip ettikleriniz görünmeyecektir, bu durum geçici bir durum olup düzelecektir.

Başka bir yazımızın konusu olsa da burada da belirtmek gerekir ki 13 yaş altındaki kullanıcıların sosyal medyada olmasının sakıncalı olduğunun farkında olmalı ve 13 yaş altındaki kişileri uyarmalı, gerekir ise hesaplarını kapattırmalısınız.

The following two tabs change content below.

Furkan Levent

Araştırmayı ve öğrenmeyi seven bir hukuk öğrencisi, hukukcukafasi.com kurucusu.

Benzer yazılar

10 Yorum

 1. Lale dedi ki:

  Bu sayfaya nasıl ulaşabilirim? Giriş yaptığımda hesabın kilitli uyarısını alıyorum, ne yapmam gerekiyor?

 2. Buse dedi ki:

  Merhaba benimde başıma böyle bir olay geldi ve açtığım sene 13 yaşından küçük olmanıza rağmen hesabınızı açabileceğiz diye dönüt aldım acaba kaç güne açılır?

 3. Elif dedi ki:

  2 ay oldu benim de Twitterim bu nedenden kilitlendi hala acmadilar ne yapmam gerek acaba

 4. Hasan dedi ki:

  7 aydır kapalı hala açmadılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir