Saadet Zinciri ve Mega Holdings

2014 yılında çok aktif olan ve saadet zinciri/titan zinciri sistemini içinde bulunduran Mega Holdings oluşumu hala sahada gözüküyor hem maddi açıdan tehlikeli hem de hukuki anlamda uzak durulması gereken bu topluluğu bir inceleyelim.

Türkiye’de birçok kişinin mağduru olduğu saadet zinciri veya titan zinciri nedir?

Örneğin bir kişi vardır ve bu kişi satış yapar, satış başına ise yüzde 40 komisyon alır. Ürünü sattığı kişiyi de kendi ekibine katar ve onun yaptığı satışlardan da yüzde 20 komisyon alır, yüzde 20 ise kişiye kalır. Bu kişi de ekibini büyütecektir ve ekibe kattıklarından komisyon alacaktır, aynı zamanda üstteki kişiler de komisyon almaya devam eder. Bu döngü bir zincir şeklinde azalan komisyon ücretleri ile birlikte devam eder. Üstteki kişilerin bolca kazandığı bu sistem bir süre tıkanacak, ödemeler yapılmayacaktır. Aldığınız ürüne harcadığınız parayı çıkaramayacak, zarar edeceksinizdir. Bu ürün bazen bir makyaj malzemesi iken bazen bir termal tesistir.

Mega Holdings de aynı sistem ile 1000 dolar gibi fiyatlara yıllık yaklaşık 50 Türk lirasına mal olan siteleri satmaktadır. Size satılan siteler niteliksiz, internet işlerinden anlamayan insanların yaptığı biyografi siteleri olacaktır. Örneğin şu anda gördüğünüz site kurulurken alan adına 38 Türk lirası, Sunucu kirası olarak yaklaşık 65 Türk lirası harcanmaktadır.

Bu oluşum genelde insanlara Facebook gibi sosyal medyalardan ulaşır ya da bu grup tarafından kandırılan bir arkadaşınız aracılığı ile ulaşır. Size istek atan profili incelediğinizde otellerde çekilmiş takım elbiseli fotoğraflar, kişisel gelişim ile ilgili yazılar/sözler, yurt dışı fotoğrafları görürsünüz. Kapak fotoğraflarında da aşağıda fotoğrafını koyduğum gibi İngilizce içerikli etkinlik fotoğrafları olur. Bunlar size ”çok para var bu işte” mesajı vermek için olan aldatmalardır.

Mega Holdings tarafından kandırılan bu kişiler size hemen konuyu açmaz biraz sohbetten sonra ise size bir iş teklifinin olduğunu, yüz yüze görüşmek gerektiğini, ısrar etseniz bile bunun yüz yüze anlatılması gerektiğini söylerler. Size tavsiyem bu aşamadaysanız size ulaşan kişiye ilgilenmediğinizi söylemektir.

Siz ise merakınıza yenik düşmüş gerekli araştırmaları yapmamış şekilde çağırılan yere gittiğinizde size kendi adınıza bir internet sitesi sahibi olmanın gerekliliğine ve sizin de Mega Holdings denen saadet zinciri topluluğuna katılıp gelir elde etmeniz konusunda ikna çabaları başlar, size sanki çok para kazanılıyormuş gibi gösterilir.

Bu dolandırıcılık işini kabul ettiğinizde yaklaşık 1000 dolar ödeme yaparak sitenizi alır siz de insanları dolandırmaya başlarsınız. Harcadığınız 1000 doları bile geniş bir çevreniz var ise 3-4 ayda çıkaracaksınızdır. Para ihtiyacı için bu işi girmek hatalı, hukuki anlamda tehlikelidir.

Mega Holdings’in hukuki boyutuna bakılırsa:

Türk Ticaret Kanunu’nun baş mimarı, emekli İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ünal Tekinalp: ‘’Bu hileli bir pratik ve uygulama… Ticaret hukukunda bunun yeri yok. Bu bir çeşit dolandırıcılık.’’

Yeditepe Üniversitesi Ceza Hukukçusu Prof. Dr. Köksal Bayraktar, uygulanan sistem için “Dolandırıcılık” yorumunda bulunarak anılan eylemin, Türk Ceza Kanunu 157.maddeye göre 5 yıla varan hapis cezası ve 5 bin gün de adli para cezası gerektirdiğini söylemiştir.

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci: “Vatandaşlarımız, herhangi bir ürün veya hizmet ticareti olmayan, aşırı kazanç vadeden ve sisteme yeni üye getirmek koşuluyla prim, komisyon gibi adlarla ödeme yapmayı öngören yapılara karşı dikkatli olmalı. İleride maddi ve hukuki mağduriyet yaşanmaması adına bu tip sistemlere üye olunmamalı”

Hukukcukafasi.com olarak  mağdur iseniz bir avukatlık bürosundan danışma hizmeti almanızı, bu ve bunun gibi hem cebinize hem zamanınıza zarar olacak olan saadet zinciri oluşumlarından uzak durmanızı ve çevrenizi bu konuda uyarmanızı öneririz.

The following two tabs change content below.

Furkan Levent

Araştırmayı ve öğrendiklerini paylaşmayı seven bir hukuk öğrencisi, hukukcukafasi.com kurucusu ve blokzincir meraklısı.

Benzer yazılar

1 Yorum

  1. Kaan dedi ki:

    Başıma aynısı gelmişti

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir